Monoprinting – žádný obraz není stejný

Já strašně ráda dělám výtvarné aktivity, i když sama nejsem v tomhle směru moc nadaná, ani moje dítě, které má bohatou, a ještě ničím neponičenou dětskou představivost má problém rozpoznat, zda kreslím velblouda či psa, ale opravdu si užívám naše společné chvíle tvoření a nechávat ho, aby si vyzkoušel a prozkoumal všelijaké techniky.

Myslím, že poprvé jsem mu představila výtvarnou aktivitu, když mu bylo 5 měsíců a mohl sám pohodlně sedět. Udělala jsem mu tehdy jedlé barvy z jogurtu a potravinářského barviva a nechala jsem ho ať si ‘patlá‘. Tehdy to nebylo, ale vůbec o malování, spíše jen jako senzorický požitek, ale, to je podle mě velmi důležité.

Děti, hlavně ty malé, se učí pomocí svých smyslů, na vše si musí sáhnout, vše ochutnat, ucítit vůni, ale také prohlédnout a poslechnout jaký zvuk to vydává. A tak je důležité nechat je, aby zapojili všechny své smysli a pomocí senzorických aktivit jim dát příležitost, aby mohly prozkoumat svět kolem nich a nabít nové znalosti víc hlouběji.

Od té doby jsem postupně představovala různé druhy výtvarných aktivit a snažila jsem se, aby vyzkoušel všemožné techniky. Teddy má svůj vlastní výtvarný koutek a jeho poličky často obměňuji podle toho co vnímám, že ho zrovna baví anebo co si myslím, že je potřeba rozvíjet (momentálně má k dispozici kromě papírů a pastelek také stříhání, lepení, tiskátka, vodové barvy a modelínu). K tomu skoro každý den zkoušíme něco nového, hodně malujeme a také rád pracuje z hlínou nebo moduritem. Jestli nás sledujete na Facebooku určitě jste viděli některá naše videa. Slibuji, že všechny naše výtvarné aktivity dodám postupně i  sem na blog.

PSX_20170522_201742_wm

Dnes jsme dělali monoprinting, aktivitu, kterou jsem Tedíkovi poprvé představila, když byl ještě malý a vždy ho velmi bavila. Monoprinting, omlouvám se, ale nevím, zda existuje český název, je technika při, které se obtisknou čáry a vzory jen jednou, na rozdíl od tradičního tiskání, kdy můžete daný vzor obtisknout vícekrát. Tuhle aktivitu mám moc ráda, protože během ní děti mohou vyzkoušet více metod najednou a je vhodná i pro malé děti a výsledek je i tak vždy moc pěkný!

PSX_20170522_201714_wm

Na základ budete potřebovat nějakou hladkou podložku, do které se nevsákne barva.  My používáme dlaždici, která nám doma zbyla, ale můžete použít třeba prkýnko, podložku anebo za laminovaný papír nebo kus igelitu. My rádi používáme dlaždičku, protože s ní můžeme pracovat i venku, nehýbe se a snadno omyje po použití.

PSX_20170522_202121_wmPSX_20170522_202110_wm

Nejprve nechte děti, aby tu podložku pomalovali a můžete použít štětec, houbičku, váleček anebo jen ruce! Každý nástroj zanechá jiný vzor tak proč je nezkusit všechny! Teddyho obzvláště baví tahle část, a i když by nám stačilo natřít jen kousek dlaždičky, často natírá, dokud není ani kousek volný. Je to také jiný požitek než malovat na papír, protože dlaždička neabsorbuje barvu a její hladký pohyb umožní, že najednou namočení štětce je schopný ji pokrýt celou.

PSX_20170522_202050_wm
Tohle je prý pán co plave v moři…

Když je podložka pomalovaná, nechte děti namalovat do barvy nějaký vzor nebo obrázek. Můžou použít svůj prst anebo pokud jsou jako Teddy, který si někdy nechce ušpinit ruce, můžete použít klacek, vatovou tyčinku, prostě cokoliv vás napadne. Já pro Teddyho dnes připravila jen kousek vaty na špejli, takže měl jakoby velkou vatovou tyčinku.

PSX_20170522_201826_wm
Ptáček – nevím proč, ale kreslil ho vzhůru nohama
PSX_20170522_202003_wm
Chobotnice  – výběr barev a to co bude malovat rozhoduje sám
PSX_20170522_201726_wm
A tohle bude oliheň

Když jsou s obrázkem hotový obtiskněte ho na papír tím, že papír přiložíte a uhladíte rukama. Obtisky jsou už tak krásné, ale pokud chcete větší kontrast, umyjte barvu nebo použijte jinou podložku, pokryjte ji barvou a znovu obtiskněte už hotový obrázek.

PSX_20170522_201854_wm
Chobotnice dostala další barevnou vrstvu

Doufám, že jsme někoho z Vás inspirovali a už se těšíme na Vaše výtvory!

Pokud chcete vidět další naše aktivity, sledujte naše Facebookové stránky

Děkujeme, že nás čtete

Teri & Teddy

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s